top of page
  • Writer's pictureMünire

Maymun Öykü/ MyMoon Storytelling PSU News'te!

Katie Ella DeFiore tarafından yazılmış Münire Bozdemir tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Katie Ella DeFiore tarafından kaleme alınan orijinali ilk kez 23 Mayıs 2023’te Penn State News’te yayınlanmıştır. https://www.psu.edu/news/invent-penn-state/story/community-member-launches-language-accessible-childrens-storybook-startup/


Topluluk üyelerimizden Münire Bozdemir çok dilli, etkileşimli (interaktif) çocuk hikâye kitapları girişimini başlattı. Penn State, University Park, Happy Valley LaunchBox FastTrack Accelerator Programı aracılığıyla girişimini büyütüyor. —

Münire Bozdemir, küçüklüğünden beri hikâye anlatmayı ve öğrenmeyi seviyor. Ancak Türkiye'de kitap bulmanın kolay olmadığı bir dönemde, küçük bir kasabada büyüdü. 1980 darbesinin ardından, kitapların içerikleri veya yazarları nedeniyle siyasi ideolojilerle yoğun bir şekilde ilişkilendirildiği bir dönemde doğdu.


Hikâye anlatma arzusuyla hareket eden Bozdemir, lisans eğitimini dil eğitimi, yüksek lisansını kültürel çalışmalar alanında tamamladı ve ABD'ye taşınarak Columbia Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık alanında güzel sanatlar Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. Tez aşamasındayken taşındığı ve üç buçuk yıl yaşadığı Çin'de, bir üniversitede kültürlerarası iletişim, dil ve yaratıcı yazarlık dersleri verdi.


Bu süre zarfında, kendi deneyimlerinden yola çıkarak hikayelere erişimin günümüz çocuklarının hala karşı karşıya olduğu bir mücadele olup olmadığını merak ettiğini. Başlangıçta, hikayelere ve eğitim materyallerine artık tüm çocukların internette ücretsiz olarak kolayca erişilebileceğini varsaydı.


“Anladığım kadarıyla durum hiç de öyle değil” diyen Bozdemir, “Çocuklar için kitapların erişilebilirliğini araştırmaya başladığımda insanların internetinin olduğunu ama kitaplarının olmadığını gördüm. Düşük gelirli ve yüksek gelirli aileler arasında, çocukların hem kişisel hem de akademik gelişimi için gerekli olan, iyi miktarda dil girdisi içeren iyi, kaliteli hikayelere erişim açısından hâlâ büyük bir uçurum var.” dedi.


Türkiye, Çin ve ABD'deki akademik ve iş deneyimleri, uluslararası eğitimciler, yazarlar ve tasarımcılardan oluşan bir çevre oluşturmasına yol açtı ve bunların birçoğu, dille erişilebilir, eğitici ve ilgi çekici çocuk hikayeleri sağlamak için Bozdemir ile çalışmaya ilgi gösterdi.


Bozdemir, "Bütün bunları düşündüğümde, hikâyelere olan sevgimle, tüm kaynaklara, insanlara ve desteğe sahip olduğumu fark ettiğimde kendime 'Neden olmasın?' diye sordum" dedi.


State College doğumlu eşi Elliot ile Pennsylvania'ya taşınan Bozdemir, küçük çocuklar için düşünceli, etkili ve uygun fiyatlı öğrenme deneyimleri oluşturmak için etkileşimli hikayelerin gücünü kullanan bir girişim olan MyMoon Storytelling / Maymun Öykü girişimini kurdu. MyMoon/Maymun’un hedefi mümkün olduğu kadar çok dilde öyküler yayınlamak.


Aynı zamanda, Juniata Üniversitesi’nde iletişim ve entegre medya sanatları dersleri veren Bozdemir, "Tamamen farklı bir kültürden olduğunuzda, yeni girişimlerde bulunmak birçok güvensizliği de beraberinde getiriyor." dedi. “Akademi dışında bir işe girişmek, özellikle de pandemi sırasında tamamen farklı bir deneyim. Korkmadım desem yalan olur ve sürekli kendimi kanıtlamam gerektiğini hissettim. Yetersiz görüldüğümü veya eğitimimin ve becerilerimin altını her zamankinden çok daha fazla çizmem gerektiğini hissettim ve bunu nasıl yapacağımı gerçekten bilmiyordum – becerilerimizi öne çıkara çıkara kendimizden bahsetmek öz kültürümün doğal bir parçası değil. Bunu doğru şekilde nasıl yapacağımı bilmiyordum ve bu büyük bir adaptasyon süreciydi benim için.” dedi.


2022 baharında Bozdemir, PNC Bank FastTrack Accelerator programı tarafından desteklenen Happy Valley LaunchBox'a girdi. Programa katılımından sadece iş tavsiyesinden çok daha fazlasını kazandığını söyledi.


Bozdemir, LaunchBox deneyimini ise şu şekilde açıkladı: "Her zaman kendini kanıtlaman gerektiğini hissedince, insan bilmediği şeyleri sormaktan çekiniyor. LaunchBox'ın bana verdiği en büyük hediye, bilmemenin ve yardım istemenin sorun olmadığını öğretmesi oldu. O özgürlüğü bir kez elde ettiğimde, gerisi çok kolaydı.”

Programa katılan Çin'den başka bir grupla bağlantı kurup işbirliği yaptığını, danışmanlar ağından önemli iş ve liderlik tavsiyeleri aldığını ve uluslararası yayıncılıktaki potansiyel yasal engelleri daha iyi anlamak için IP Clinic (Fikir Mülkiyeti Hukuk Ekibi) avukatlarından destek aldığını söyledi.


Bozdemir, "Kendimi çok rahat hissettim ve LaunchBox'ta çok kabul görmüş hissettim" dedi. "Herkesin birbirine yardım etmeye çalıştığı bu atmosfer LaunchBox danışmanları sayesinde kurulmuştu. Pek çok insan, kuluçka merkezleri gibi yerlerin, herkesin kaynaklar için savaştığı 'Shark Tank' gibi ortamlar olduğunu düşünüyor. Bizim ortamımız hiç de böyle değildi. Biz üzerinde çalıştığımız her şeyin insanlar ve dünya için iyi olduğu/ olacağı konusunda bir anlayışın hüküm sürdüğü, üretken bir atmosferde, fikirlerimizi ve ortaya koymaya çalıştığımız ürünleri daha iyi hale getirmek için başka neler yapabileceğimizi tartıştık.”


MyMoon Storytelling'in şu anda okul öncesi çağındaki çocuklar için çevrimiçi ön siparişe açık üç kitabı var. Bozdemir ve ekibi, Türkiye'de yaşanan deprem felaketi nedeniyle ilk olarak “Elektrikli Balık Mercan” adlı kitabı yayınlamaya öncelik veriyor. Hikayenin kahramanı Mercan, çocukların korkularını ifade etmelerine ve üstesinden gelmelerine yardımcı olan sihirli bir balık.


Girişim, yakında Dalian Tıp Fakültesi’nden bir matematik profesörü olan Daniel Xiao tarafından geliştirilen etkileşimli bir müfredatı içeren bir matematik hikayesi serisinin ilk kitabını da yayınlayacak. Bozdemir ve ekibinin bir diğer çalışması “Peri ve Uçan Keçi Pavarotti'nin Maceraları” ise çevre bilinci geliştirmeye ve Ukrayna gibi savaş bölgelerinde çevrenin nasıl etkilendiğine odaklanıyor.


“Belki bir fikri olan ve bu fikri geliştirmek isteyen herkese tavsiyem şudur: Fikrinizi test etmekten korkmayın. LaunchBox’tan tavsiye almaktan çekinmeyin.” dedi ve şunları ekledi: "Buraya ait olup olmadığınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Zaten bir şey üretmek istediğimizde bunu kendimiz için yapmıyoruz, başkaları için yapıyoruz. LaunchBox bu gerçeğin benim için net olarak su yüzüne çıkmasını sağladı. Fikrim gereken özeni ve ilgiyi gördüğünde, kendimin ötesine geçmekten başka seçenek yoktu. “Bu hikâyeleri kendim için değil imkânları kısıtlı olan beş yaşındaki bir çocuk için dizayn ediyorum.” dedim. Kendimden ve yeteneklerimden şüphe duyduğum zamanlarda kendime 'Çözümün bir parçası olmak mı yoksa korkmak mı istiyorsun?' diye soruyorum."


Bozdemir, MyMoon Storytelling'in hem sanata hem de teknolojiye ilgi duyanların yanı sıra kendi hikayelerini kendi dillerinde anlatmak isteyenleri aktif olarak aradığını söyledi. MyMoon ayrıca 2023 yazının sonunda kadar kitaplarına ev sahipliği yapacak bir elektronik kütüphane uygulaması / library app geliştirmeyi hedefliyor.


PNC Bank tarafından desteklenen Happy Valley LaunchBox hakkında


PNC Bank tarafından desteklenen Happy Valley LaunchBox, başlangıç ​​aşamasındaki girişimlere sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir iş ve uygulanabilir bir büyüme planı oluşturmak için ihtiyaç duydukları destek ve kaynakları sağlar. Ücretsiz programlar ve hizmetler arasında ortak çalışma alanı, hızlandırıcı programlar, yasal ve fikri mülkiyet kaynakları ve Penn State'in kapsamlı ağından uzman mentorluklar bulunur. LaunchBox herkese açıktır. PNC Bank tarafından desteklenen Happy Valley LaunchBox, Invent Penn State girişiminin imza programıdır ve Pennsylvania'daki Penn State kampüs topluluklarında bulunan 21 inovasyon alanından biridir.


Bu proje kısmen Pennsylvania Topluluğu, Toplum ve Ekonomik Kalkınma Departmanı tarafından sağlanan bir hibe ile finanse edilmiştir.60 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page